W poprzednim artykule wskazano, kiedy cudzoziemiec może pracować w Polsce bez zezwolenia na pracę.
Jednak w większości przypadków, aby cudzoziemiec mógł legalnie pracować w Polsce, należy spełnić dwa warunki:
Zezwolenie na pracę jest decyzją właściwego organu, uprawniającą cudzoziemca przebywającego w Polsce legalnie, do wykonywania pracy na warunkach określonych w treści zezwolenia. Dokument ten wydawany jest na wniosek podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi przez wojewodę właściwego ze względu na jego siedzibę lub miejsce zamieszkania.
Aby wniosek o zezwolenie na pracę został pozytywnie rozpatrzony, wynagrodzenie cudzoziemca nie może być niższe od wynagrodzenia polskich pracowników na porównywalnym stanowisku. Co więcej, wojewoda musi uzyskać od starosty informację o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy.
Warto pamiętać, że zezwolenie na pracę nie zostanie wydane m.in. wówczas, gdy cudzoziemiec został ukarany za określone przestępstwa lub dane osobowe cudzoziemca zostały umieszczone w wykazie cudzoziemców, których pobyt na terytorium RP jest niepożądany.
Czas oczekiwania na wydanie zezwolenia różni się w zależności od typu zezwolenia – istnieje kilka rodzajów zezwoleń na pracę (A, B, C, D, E).
Należy pamiętać, że przy składaniu wniosku o zezwolenie na pracę obcokrajowca należy uiścić opłatę zależną od okresu trwania zezwolenia. Opłata wynosi od 50 zł do 200 zł.
Zezwolenie można uzyskać przez portal praca.gov.pl, za pośrednictwem którego należy uzupełnić wniosek i dodać wszystkie wymagane dokumenty oraz potwierdzenie opłaty.
Co ważne, zatrudnienie obcokrajowca bez spełnienia określonych formalności podlega karze finansowej. Karę można nałożyć również na obcokrajowca pracującego nielegalnie na terenie Polski.
Pracodawca może zatrudnić cudzoziemca na podstawie zarówno umowy o pracę, jak i umowy cywilnoprawnej. Należy jednak pamiętać o konieczności zawarcia umowy w formie pisemnej. Jest to jeden z warunków uznania pracy za legalną i jest ona sprawdzana podczas kontroli legalności zatrudnienia.
Istotnym ułatwieniem jest uproszczona procedura, tzw. procedura jednego wniosku.
Cudzoziemiec może w Polsce pracować na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite). Wniosek o takie zezwolenie składa do wojewody sam cudzoziemiec już przebywający legalnie na terytorium Polski, jeśli praca ma być wykonywana dłużej niż 3 miesiące.
Co do zasady, cudzoziemiec powinien dołączyć do wniosku informację starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy, którą wcześniej ten pracodawca uzyskał i przekazał cudzoziemcowi.
Wydanie takiego zezwolenia odbywa się w ramach jednego postępowania administracyjnego, prowadzącego do uzyskania przez cudzoziemca uprawnienia zarówno do pobytu, jak i do pracy w Polsce. W takim przypadku cudzoziemiec nie musi odrębnie ubiegać się o zezwolenie na pobyt (np. wizę), a pracodawca – o zezwolenie na pracę. Należy jednak pamiętać, że do jednolitego wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę należy dołączyć „załącznik nr 1” do wniosku, który wypełnia i podpisuje podmiot zatrudniający cudzoziemca.
Ostatnim warunkiem legalności wykonywania pracy przez cudzoziemca w okresie oczekiwania na zezwolenie jednolite jest, co do zasady, posiadanie przez cudzoziemca przez cały ten okres zezwolenia na pracę lub oświadczenia, w których wskazano aktualny podmiot powierzający mu pracę.
Innymi słowy – pobyt cudzoziemca na terytorium RP jest legalny od momentu złożenie formalnie poprawnego wniosku, dzięki czemu cudzoziemiec posiada tytuł pobytowy, jednakże do momentu uzyskania jednolitego zezwolenia powinien on posiadać osobne zezwolenie na pracę lub pracować na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (dla obywateli Ukrainy, Rosji, Białorusi, Gruzji, Armenii, Mołdawii).
O pobycie zaś więcej dowiesz się z poprzedniego wpisu tutaj
Zapraszamy do współpracy z Kancelarią.